Co prawda daleko nam jeszcze do Holandii, ale patrząc na liczbę rowerzystów poruszających się po polskich drogach i ścieżkach rowerowych, możemy powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, by ją doścignąć.
Rower coraz bardziej popularny
Od kilku lat sukcesywnie zwiększa się liczba Polaków czynnie korzystających z rowerów. Poza osobami jeżdżącymi typowo rekreacyjnie coraz więcej osób korzysta z roweru w zastępstwie samochodu czy środków transportu miejskiego. W dużej mierze jest to zasługa wprowadzonego już w wielu miastach w Polsce projektu “Rower miejski”. Możliwość wypożyczenia roweru za darmo lub za niewielką opłatą sprawiło, że na dwóch kółkach poruszać się po swoim mieście i najbliższej okolicy mogą nie tylko posiadacze własnych rowerów, ale także Ci, którzy ich nie posiadają.
W ramach projektu powstały nie tylko stacje umożliwiające wypożyczenie roweru, ale także liczne ścieżki rowerowe, dzięki którym rowerzyści mogą poruszać się swobodniej i bezpieczniej. To z kolei zachęca do korzystania z roweru jako środka transportu także osoby posiadające własny sprzęt, a które do tej pory z braku infrastruktury rowerowej nie poruszały się po mieście na dwóch kółkach.
Udogodnienia dla rowerzystów
Odkąd rowerzyści stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, w miastach poza ścieżkami rowerowymi powstały różnego rodzaju udogodnienia dla rowerzystów takie jak parkingi rowerowe i stojaki na rowery, wiaty rowerowe, schowki i boksy oraz stacje naprawcze dla rowerów.
Parkingi, wiaty rowerowe i stojaki na rowery
W końcu rowerzyści doczekali się własnych parkingów. Jeszcze do niedawna byli zmuszeni zostawiać swoje rowery “gdziekolwiek”. Nie było bowiem wyznaczonych miejsc parkingowych dla rowerów. W tym momencie można już spotkać specjalnie oznaczone miejsca, gdzie każdy rowerzysta może pełnoprawnie zaparkować swój rower.
Nietrudno jest takie miejsce zlokalizować. Oznaczone jest bowiem tak jak każdy parking, czyli wielką literą P na niebieskim tle. Taki parking wyposażony jest w specjalne barierki, czy stojaki, które pozwalają na stabilne i bezpieczne przymocowanie roweru.
Rowerzyści mogą parkować swoje pojazdy przy blokach, szkołach, urzędach, placach zabaw, sklepach i wszędzie tam, gdzie ustawiono stojaki na rowery. Najczęściej spotykane to montowane do podłoża lub do ściany aluminiowe stojaki modułowe, które można dowolnie rozbudowywać. Dzięki możliwości dodawania kolejnych modułów można stworzyć miejsce zarówno dla kilku jak i kilkunastu rowerów.
Poza aluminiowymi stojakami w kształcie trapezu, spirali, czy typu bocian, są też stojaki i barierki w bardziej finezyjnych kolorach i kształtach, a także wyposażone w dodatkowe elementy ozdobne stojaki stalowe.
Miasta, gminy, szkoły, urzędy, wspólnoty mieszkaniowe i in. poszły o wiele dalej w zapewnieniu rowerzystom dogodnych miejsc parkingowych. Poza odsłoniętymi stojakami na rowery coraz częściej oddają bowiem do ich dyspozycji także wiaty rowerowe. W takim miejscu rowery mogą być “bezpieczne” także w czasie deszczu, śniegu i wiatru.
Boksy, schowki i wieszaki rowerowe
Kolejnym udogodnieniem, na które coraz częściej mogą liczyć rowerzyści są rowerownie. Zlokalizowane w blokach czy biurowcach są idealnym miejscem do przechowywania rowerów nocą, czy w sezonie zimowym, a w przypadku rowerowni zlokalizowanych w biurowcach, także w godzinach pracy rowerzystów. Alternatywą dla rowerowni są także boksy rowerowe, czyli zamykane schowki na rowery.
Takie pracodawcy czy wspólnoty mieszkaniowe mogą zaoferować, kiedy w budynku nie ma miejsca na zorganizowanie rowerowni. Schowki na rowery mogą być ustawione pod blokiem, czy w pobliżu miejsca pracy, ale także na balkonie, czy w ogrodzie. Jest to odpowiedź na potrzeby rowerzystów, którzy nie mają w domu, ani w pracy miejsca na przechowywanie roweru. Stawiając taki boks rowerowy na działce czy w ogrodzie zapewnia się swojemu rowerowi nie tylko ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, ale także przed kradzieżą.
Tym z kolei, którzy chcą trzymać swój rower w mieszkaniu, albo w garażu dedykowane są haki, albo wieszaki rowerowe. Montowane do ściany pozwalają zawiesić rower nad ziemią, przez co nie zajmuje on tyle miejsca, co w sytuacji, gdyby stał na podłodze. Większość wieszaków wyposażona jest w regulację długości, dzięki czemu można na nich zawieszać rowery o różnych gabarytach.
Stacje naprawcze dla rowerów
Stacje naprawcze dla rowerów to miejsca, w których każdy rowerzysta może dokonać drobnej naprawy, regulacji, czy chociażby napompować koło. Stacje są samoobsługowe, a korzystanie z nich całkowicie bezpłatne. Każda z nich wyposażona jest w pompkę i podstawowy zestaw narzędzi.
Jeśli więc któremuś rowerzyście zdarzy się na trasie jakaś usterka, którą własnoręcznie jest w stanie naprawić, a nie ma przy sobie narzędzi, śmiało może skorzystać z takiej stacji naprawczej. Dzięki takiemu udogodnieniu już po chwili będzie mógł jechać w dalszą drogę.